Microchip Technology MSCDC450A120AG
Part No.:
MSCDC450A120AG
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
MSCDC450A120AG.pdf
Description:
DIODE MODULE SIC 1200V 450A SP6
Shipping
MSCDC450A120AG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
450A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 450 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.8 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C