Microsemi Corporation MSCD70-08
Part No.:
MSCD70-08
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
D1
Datasheet:
MSCD70-08.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 800V 70A D1
Shipping
MSCD70-08 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
D1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.48 V @ 200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 800 V