Microchip Technology MSC50DC170HJ
Part No.:
MSC50DC170HJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
MSC50DC170HJ.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.7KV 50A SOT227
Shipping
MSC50DC170HJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.7 kV
Current - Average Rectified (Io):
50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1700 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)