Sensata-Crydom MS11-CMX100D6
Part No.:
MS11-CMX100D6
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
MS11-CMX100D6.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 6A 0-100V
Shipping
MS11-CMX100D6 Specifications
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
MS11-CMX
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
5 ~ 10VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 100 V
Load Current:
6 A
On-State Resistance (Max):
40 mOhms
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C