MDE Semiconductor Inc MRT100KP66A
Part No.:
MRT100KP66A
Datasheet:
MRT100KP66A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 66VRWM 128.4VC
Shipping
MRT100KP66A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
66V
Voltage - Breakdown (Min):
73.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
128.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
776A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)