MDE Semiconductor Inc MRT100KP400A
Part No.:
MRT100KP400A
Datasheet:
MRT100KP400A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 400VRWM 787.0VC
Shipping
MRT100KP400A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
400V
Voltage - Breakdown (Min):
444V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
787V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
127A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)