MDE Semiconductor Inc MRT100KP30CA
Part No.:
MRT100KP30CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
MRT100KP30CA.pdf
Description:
TVS DIODE BP 30VRWM 64.0VC
Shipping
MRT100KP30CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
P600, Axial
Series:
MRT100KP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
30V
Voltage - Breakdown (Min):
33.51V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1553A (1.553kA)
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)