MDE Semiconductor Inc MRT100KP300CA
Part No.:
MRT100KP300CA
Datasheet:
MRT100KP300CA.pdf
Description:
TVS DIODE BP 300VRWM 590.0VC
Shipping
MRT100KP300CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
590V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
170A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)