MDE Semiconductor Inc MRT100KP270A
Part No.:
MRT100KP270A
Datasheet:
MRT100KP270A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 270VRWM 523.0VC
Shipping
MRT100KP270A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
270V
Voltage - Breakdown (Min):
301.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
523V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
184A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)