MDE Semiconductor Inc MRT100KP168A
Part No.:
MRT100KP168A
Datasheet:
MRT100KP168A.pdf
Description:
TVS Diode UP 168VRWM 326.0VC
Shipping
MRT100KP168A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
168V
Voltage - Breakdown (Min):
187.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
326V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
314A
Power - Peak Pulse:
100000W (100kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)