NXP Semiconductors MRF300AN
Part No.:
MRF300AN
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
TO-247-3
Datasheet:
MRF300AN.pdf
Description:
RF MOSFET LDMOS 50V TO247-3
Shipping
MRF300AN Specifications
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Configuration:
N-Channel
Frequency:
1.8MHz ~ 250MHz
Gain:
28.2dB
Voltage - Test:
50 V
Current Rating (Amps):
10µA
Noise Figure:
Current - Test:
100 mA
Power - Output:
300W
Voltage - Rated:
133 V