Microchip Technology MRF24WB0MB/RM
Part No.:
MRF24WB0MB/RM
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
MRF24WB0MB/RM.pdf
Description:
RF TXRX MODULE WIFI U.FL SMD
Shipping
MRF24WB0MB/RM Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
WiFi
Protocol:
802.11b
Modulation:
DSSS
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
2Mbps
Power - Output:
10dBm
Sensitivity:
-91dBm
Serial Interfaces:
JTAG, SPI
Antenna Type:
Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
85mA
Current - Transmitting:
115mA ~ 154mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C