Microchip Technology MRF24J40MB-I/RM
Part No.:
MRF24J40MB-I/RM
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
MRF24J40MB-I/RM.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4 TH SMD
Shipping
MRF24J40MB-I/RM Specifications
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Protocol:
Zigbee®
Modulation:
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
250kbps
Power - Output:
20dBm
Sensitivity:
-102dBm
Serial Interfaces:
SPI
Antenna Type:
Integrated, Trace
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.4V ~ 3.6V
Current - Receiving:
25mA
Current - Transmitting:
130mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C