NXP USA Inc. MRF101BN
Part No.:
MRF101BN
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Single FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MRF101BN.pdf
Description:
RF MOSFET LDMOS 50V TO220-3
Shipping
MRF101BN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
LDMOS
Configuration:
Frequency:
1.8MHz ~ 250MHz
Gain:
21.1dB
Voltage - Test:
50 V
Current Rating (Amps):
10µA
Noise Figure:
Current - Test:
100 mA
Power - Output:
115W
Voltage - Rated:
133 V