MATRIX TECHNOLOGY INC. MPS-7500S-30-250
Part No.:
MPS-7500S-30-250
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
MPS-7500S-30-250.pdf
Description:
30V 250A 7500W, Input 342~418VAC
Shipping
MPS-7500S-30-250 Specifications
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
MPS-7500S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
342 ~ 418VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 30VDC
Current - Output:
0 ~ 250A
Display Type:
LED
Number of Characters:
5
Size / Dimension:
8.465" L x 15.748" W x 3.465" H (215.00mm x 400.00mm x 88.00mm)
Features:
Power (Watts):
7500W