MEAN WELL USA Inc. MPS-65-13.5
Part No.:
MPS-65-13.5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MPS-65-13.5.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 13.5V 63W
Shipping
MPS-65-13.5 Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
MPS-65 (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
13.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
63W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 2.99" W x 1.65" H (127.0mm x 76.0mm x 42.0mm)