MATRIX TECHNOLOGY INC. MPS-6000S-1000-6
Part No.:
MPS-6000S-1000-6
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
MPS-6000S-1000-6.pdf
Description:
1000V 6A 6000W, Input 198~242VAC
Shipping
MPS-6000S-1000-6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
MPS-6000S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
198 ~ 242VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 1000VDC
Current - Output:
0 ~ 6A
Display Type:
LED
Number of Characters:
5
Size / Dimension:
16.929" L x 19.685" W x 3.465" H (430.00mm x 500.00mm x 88.00mm)
Features:
Power (Watts):
6000W