MEAN WELL USA Inc. MPS-45-13.5
Part No.:
MPS-45-13.5
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MPS-45-13.5.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 13.5V 45W
Shipping
MPS-45-13.5 Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
MPS-45 (45W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
13.5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
45W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 2.99" W x 1.10" H (127.0mm x 76.0mm x 28.0mm)