MATRIX TECHNOLOGY INC. MPS-3600S-150-24
Part No.:
MPS-3600S-150-24
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
MPS-3600S-150-24.pdf
Description:
3600W, 150V 24A, Programmable
Shipping
MPS-3600S-150-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
MPS-3600S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
198 ~ 242VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 150VDC
Current - Output:
0 ~ 24A
Display Type:
LED
Number of Characters:
4
Size / Dimension:
8.465" L x 15.748" W x 3.465" H (215.00mm x 400.00mm x 88.00mm)
Features:
Adjustable, Programmable, RS232, RS485, SENSE Interface
Power (Watts):
3600W