MATRIX TECHNOLOGY INC. MPS-30001H-1
Part No.:
MPS-30001H-1
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
MPS-30001H-1.pdf
Description:
300V/1A,10mV/1mA,RS232,RS485,USB
Shipping
MPS-30001H-1 Specifications
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
MPS-H-1
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
110VAC, 220VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 300V
Current - Output:
0 ~ 1A
Display Type:
LED
Number of Characters:
5
Size / Dimension:
129.921" L x 98.425" W x 59.055" H (3300.00mm x 2500.00mm x 1500.00mm)
Features:
Adjustable, Memory, Encoder, Regulated, OVP/OCP
Power (Watts):
300W