MATRIX TECHNOLOGY INC. MPS-1802S-300-6
Part No.:
MPS-1802S-300-6
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
MPS-1802S-300-6.pdf
Description:
300V 6A, 1800W*2, Input 240VAC
Shipping
MPS-1802S-300-6 Specifications
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
198 ~ 242VAC
Number of Outputs:
2
Voltage - Output:
0 ~ 300V
Current - Output:
0 ~ 6A
Display Type:
LED
Number of Characters:
5
Size / Dimension:
16.929" L x 16.530" W x 3.464" H (430.00mm x 420.00mm x 88.00mm)
Features:
Power (Watts):
1800W