MEAN WELL USA Inc. MPS-120-12
Part No.:
MPS-120-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MPS-120-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Shipping
MPS-120-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
MPS-120 (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.00" L x 2.25" W x 1.40" H (177.8mm x 57.2mm x 35.6mm)