MATRIX TECHNOLOGY INC. MPS-12000S-60-200
Part No.:
MPS-12000S-60-200
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
MPS-12000S-60-200.pdf
Description:
30V 400A, 12KW, Input 342~418VAC
Shipping
MPS-12000S-60-200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
MPS-12000S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
342 ~ 418VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 60V
Current - Output:
0 ~ 200A
Display Type:
LED
Number of Characters:
5
Size / Dimension:
16.929" L x 22.050" W x 5.197" H (430.00mm x 560.00mm x 132.00mm)
Features:
Power (Watts):
12000W