Bivar Inc. MPR5ACW12.0
Part No.:
MPR5ACW12.0
Datasheet:
MPR5ACW12.0.pdf
Description:
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"
Shipping
MPR5ACW12.0 Specifications
Series:
MPR5
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Colorless
Voltage:
2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.32" (8.13mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Millicandela Rating:
40mcd
Wavelength - Peak:
605nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)