Bivar Inc. MPR3RCW12.0
Part No.:
MPR3RCW12.0
Datasheet:
MPR3RCW12.0.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 2.1V
Shipping
MPR3RCW12.0 Specifications
Series:
MPR3
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Colorless
Voltage:
2.1V
Current:
20mA
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.10mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Millicandela Rating:
2.5mcd
Wavelength - Peak:
700nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)