Bivar Inc. MPR3PGDW12.0
Part No.:
MPR3PGDW12.0
Datasheet:
MPR3PGDW12.0.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR GRN 2.2V
Shipping
MPR3PGDW12.0 Specifications
Series:
MPR3
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Voltage:
2.2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.10mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Millicandela Rating:
5mcd
Wavelength - Peak:
555nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)