Bivar Inc. MPR3ATW12.0
Part No.:
MPR3ATW12.0
Datasheet:
MPR3ATW12.0.pdf
Description:
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"
Shipping
MPR3ATW12.0 Specifications
Series:
MPR3
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Amber
Voltage:
2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.10mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Millicandela Rating:
40mcd
Wavelength - Peak:
605nm
Viewing Angle:
20°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)