Bivar Inc. MPR3ACW12.0
Part No.:
MPR3ACW12.0
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
MPR3ACW12.0.pdf
Description:
PNL MNT AMBER W/WIRE 12"
Shipping
MPR3ACW12.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
MPR3
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
2V
Current:
30mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.10mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
40mcd
Wavelength - Peak:
605nm
Viewing Angle:
20°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)