Festo Corporation MPPES-3-1/8-10-420
Part No.:
MPPES-3-1/8-10-420
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Preparation-Treatment
Package:
Datasheet:
MPPES-3-1/8-10-420.pdf
Description:
PROPORTIONAL-PRESSURE REGULATOR
Shipping
MPPES-3-1/8-10-420 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
MPPES
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Regulator
Operating Pressure:
177PSI (12 bar)
Pressure Regulation:
0 ~ 145 PSI (0 ~ 10 bar)
Flow Rate:
Features:
18 ~ 30VDC Supply Voltage
Connection Method:
G1/8
Filtration Level:
Fluid Type:
Compressed Air, Inert Gas
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C