Vishay Dale Thin Film MPMT10012002AT1
Part No.:
MPMT10012002AT1
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MPMT10012002AT1.pdf
Description:
RES NTWRK 2 RES 1K, 20K OHM
Shipping
MPMT10012002AT1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Series:
MPM
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit Type:
Voltage Divider
Resistance (Ohms):
1k, 20k
Tolerance:
±0.1%
Number of Resistors:
2
Resistor Matching Ratio:
±0.05%
Resistor-Ratio-Drift:
±2ppm/°C
Number of Pins:
3
Power Per Element:
100mW
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Applications:
Voltage Divider (TCR Matched)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
Size / Dimension:
0.113" L x 0.051" W (2.86mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):
0.044" (1.12mm)