B B Battery MPL90-12H-B3
Part No.:
MPL90-12H-B3
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
MPL90-12H-B3.pdf
Description:
12V 90AH
Shipping
MPL90-12H-B3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
MPL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lead Acid (VRLA)
Battery Cell Size:
12V
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
88Ah
Size / Dimension:
12.05" L x 6.81" W x 7.87" H (306.1mm x 173.0mm x 199.9mm)