B B Battery MPL55-12S-I2
Part No.:
MPL55-12S-I2
Manufacturer:
B B Battery
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
MPL55-12S-I2.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 53AH
Shipping
MPL55-12S-I2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
B B Battery
Series:
MPL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
53Ah
Size / Dimension:
9.06" L x 5.55" W x 7.95" H (230.1mm x 141.0mm x 202.0mm)