Bivar Inc. MPC5YCW12.0
Part No.:
MPC5YCW12.0
Datasheet:
MPC5YCW12.0.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR YLW 2V
Shipping
MPC5YCW12.0 Specifications
Series:
MPC5
Lamp Color:
Yellow
Lens Color:
Colorless
Voltage:
2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.32" (8.13mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Millicandela Rating:
40mcd
Wavelength - Peak:
590nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)