Bivar Inc. MPC5RTW12.0
Part No.:
MPC5RTW12.0
Datasheet:
MPC5RTW12.0.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 2.1V
Shipping
MPC5RTW12.0 Specifications
Series:
MPC5
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Voltage:
2.1V
Current:
20mA
Panel Cutout Dimensions:
0.32" (8.13mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Millicandela Rating:
2mcd
Wavelength - Peak:
700nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)