Bivar Inc. MPC5PGCW12.0
Part No.:
MPC5PGCW12.0
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
MPC5PGCW12.0.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR GRN 2.2V
Shipping
MPC5PGCW12.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
MPC5
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
2.2V
Current:
30mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.32" (8.13mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
10mcd
Wavelength - Peak:
555nm
Viewing Angle:
35°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)