Bivar Inc. MPC5BWTW12.0-CC
Part No.:
MPC5BWTW12.0-CC
Manufacturer:
Bivar Inc.
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
MPC5BWTW12.0-CC.pdf
Description:
IND METAL PNL 5MM BLUE TINT 12"
Shipping
MPC5BWTW12.0-CC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bivar Inc.
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Blue
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
4V
Current:
20mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.32" (8.13mm)
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
50mcd
Wavelength - Peak:
430nm
Viewing Angle:
20°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)