Bivar Inc. MPC3PGTW12.0
Part No.:
MPC3PGTW12.0
Datasheet:
MPC3PGTW12.0.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR GRN 2.2V
Shipping
MPC3PGTW12.0 Specifications
Series:
MPC3
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Voltage:
2.2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.10mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Millicandela Rating:
10mcd
Wavelength - Peak:
555nm
Viewing Angle:
20°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)