Bivar Inc. MPC3HTW12.0
Part No.:
MPC3HTW12.0
Datasheet:
MPC3HTW12.0.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 2V
Shipping
MPC3HTW12.0 Specifications
Series:
MPC3
Product Status:
Obsolete
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Clear
Voltage:
2V
Current:
30mA
Panel Cutout Dimensions:
0.24" (6.10mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Millicandela Rating:
50mcd
Wavelength - Peak:
625nm
Viewing Angle:
20°
Termination Style:
Wire Leads - 12" (304.80mm)