Caddock Electronics Inc. MP915-0.50-1%
Part No.:
MP915-0.50-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-126-2
Datasheet:
MP915-0.50-1%.pdf
Description:
RES 0.5 OHM 1% 15W TO126
Shipping
MP915-0.50-1% Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Series:
Kool-Pak®MP900
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
500 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
15W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
-20/ +80ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-126
Size / Dimension:
0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.450" (11.44mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Reset All
Search Similar
Result:
MP915-0.50-1% FAQ
1. How to order MP915-0.50-1% on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the MP915-0.50-1% price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MP915-0.50-1%?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MP915-0.50-1%.