Caddock Electronics Inc. MP9100-0.050-1%
Part No.:
MP9100-0.050-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-247-2
Datasheet:
MP9100-0.050-1%.pdf
Description:
RES 0.05 OHM 1% 100W TO247
Shipping
MP9100-0.050-1% Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Series:
Kool-Pak®MP9000
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
50 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
100W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
0/ +200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
TO-247
Size / Dimension:
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max):
0.825" (20.96mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Reset All
Search Similar
Result:
MP9100-0.050-1% FAQ
1. How to order MP9100-0.050-1% on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the MP9100-0.050-1% price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MP9100-0.050-1%?