Caddock Electronics Inc. MP850-50.0-1%
Part No.:
MP850-50.0-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
MP850-50.0-1%.pdf
Description:
RES 50 OHM 1% 50W TO220
Shipping
MP850-50.0-1% Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
Series:
Kool-Pak®MP800
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
-20/ +50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.52mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Reset All
Search Similar
Result:
MP850-50.0-1% FAQ
1. How to order MP850-50.0-1% on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the MP850-50.0-1% price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MP850-50.0-1%?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MP850-50.0-1%.