Luminus Devices Inc. MP-2835-1100-MR
Part No.:
MP-2835-1100-MR
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
MP-2835-1100-MR.pdf
Description:
MP-2835-1100-MR
Shipping
MP-2835-1100-MR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Color:
Red
Wavelength:
640nm (635nm ~ 645nm)
Current - Test:
60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.8V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
200mA
Luminous Flux @ Current/Temperature:
165mW (155mW ~ 175mW)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1411
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)