Luminus Devices Inc. MP-2835-1100-DR
Part No.:
MP-2835-1100-DR
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED Color Lighting
Package:
1113 (2835 Metric)
Datasheet:
MP-2835-1100-DR.pdf
Description:
LED MP2835
Shipping
MP-2835-1100-DR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
MP-2835 Horticulture
Package/Case:
1113 (2835 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Color:
Deep Red
Wavelength:
660nm
Current - Test:
60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
200mA
Luminous Flux @ Current/Temperature:
62mW (Typ)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2835
Size / Dimension:
0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)