Luminus Devices Inc. MP-1616-1100-35-90
Part No.:
MP-1616-1100-35-90
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Category:
LED White Lighting
Package:
0606 (1616 Metric)
Datasheet:
MP-1616-1100-35-90.pdf
Description:
LED XNOVA CUBE WHT 3500K 1616
Shipping
MP-1616-1100-35-90 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Series:
Xnova™ Cube
Package/Case:
0606 (1616 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Color:
White, Warm
CCT (K):
3500K
Flux @ 85°C, Current - Test:
Flux @ 25°C, Current - Test:
56lm (Typ)
Current - Test:
150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.3V
Lumens/Watt @ Current - Test:
113 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
90
Current - Max:
200mA
Viewing Angle:
170°
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)