Ohmite MOX-J-022506FE
Part No.:
MOX-J-022506FE
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
MOX-J-022506FE.pdf
Description:
MOX-J 250MEG 1% W/RADIAL BANDS
Shipping
MOX-J-022506FE Specifications
Series:
Power-Mox
Package/Case:
Radial, Tubular
Resistance:
250 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
75W
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 180°C
Features:
High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)