Ohmite MOX-J-022005J
Part No.:
MOX-J-022005J
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
MOX-J-022005J.pdf
Description:
RES CHAS MNT 20M OHM 5% 75W
Shipping
MOX-J-022005J Specifications
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Power-Mox
Package/Case:
Radial, Tubular
Product Status:
Active
Resistance:
20 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
75W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 180°C
Features:
High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)