Ohmite MOX-H-025005FE
Part No.:
MOX-H-025005FE
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
MOX-H-025005FE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 50M OHM 1% 50W
Shipping
MOX-H-025005FE Specifications
Series:
Power-Mox
Package/Case:
Radial, Tubular
Resistance:
50 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 180°C
Features:
High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets
Size / Dimension:
0.770" Dia x 6.000" L (19.56mm x 152.40mm)