Ohmite MOX-G-042005FE
Part No.:
MOX-G-042005FE
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Tubular
Datasheet:
MOX-G-042005FE.pdf
Description:
MOX-G 20 MEG,1% THREADED E CAP
Shipping
MOX-G-042005FE Specifications
Series:
Power-Mox
Package/Case:
Axial, Tubular
Resistance:
20 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
40W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 180°C
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding, High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.825" Dia x 5.050" L (20.96mm x 128.27mm)