Ohmite MOX97021005FVE
Part No.:
MOX97021005FVE
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
MOX97021005FVE.pdf
Description:
RES 10M OHM 1% 20W AXIAL
Shipping
MOX97021005FVE Specifications
Series:
Super-Mox
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
19.4W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 225°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.335" Dia x 5.984" L (8.50mm x 152.00mm)