Ohmite MOX91022505FTE
Part No.:
MOX91022505FTE
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
MOX91022505FTE.pdf
Description:
RES 25M OHM 1% 3.8W AXIAL
Shipping
MOX91022505FTE Specifications
Series:
Super-Mox
Resistance:
25 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3.9W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 225°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.315" Dia x 1.063" L (8.00mm x 27.00mm)